Antonov AN-2 | Az Ancsa
Antonov AN-2 | Fotóművészet, fotómúzeum
Antonov AN-2 | Az Ancsa. Az An–2 (NATO-kódja: Colt) a második világháború után a Szovjetunióban, az Antonov tervezőirodában (OKB–153) kifejlesztett egymotoros, kétfedelű szállító repülőgép. Eleinte a Szovjetunió, később Lengyelország és Kína is gyártotta. 2004-ig körülbelül 18 000 darabot gyártottak. Kezdetekben Annának becézték, Magyarországon az Ancsa név ragadt rá. Már a gyártás kezdetén sem számított korszerűnek (kétfedelű szárny, részben vászonnal bevont törzs stb.) Ennek ellenére a pilóták szerint az egyik legkezesebb repülőgép a világon. A gép mai napig a legnagyobb egymotoros, kétfedelű repülőgép.
Antonov AN-2 | Az Antonov kétfedelű igáslova. Az An-2-es (NATO kódneve Colt, melynek jelentése: csikó, zöldfülű, vagy egyszerűen revolver, colt) a második világháború után legnagyobb számban gyártott kétfedelű repülőgép. Bár a konstrukció már "túl van az ötvenen", mégis széles körben alkalmazzák a mai napig. Szinte az egész világon elterjedt ez a közkedvelt, könnyű szállító-repülőgép. A típust több ezer példányban, mintegy 17-18 változatban gyártották, közel 30 különféle feladatra.
Antonov AN-2 | Az Ancsa: [1] [2] [3]
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47
Kocsmasportok | Kocsmablog
Kocsmasportok
Kocsmasportok | Kocsmablog. Nem trendi már kocsmázni? Avagy, hívd meg sörözni ismerőseid az internetre. Ha sört kóstolunk, tegyük azt úgy, mintha bort kóstolnánk: vizsgáljuk meg a sör színét: ez felvilágosítást ad a maláta pörkölésének módjáról, érleléséről, és arról, hogy szűrt vagy szűretlen itallal van-e dolgunk. A hab keménysége és tartóssága a sörbe belefőzött anyag koncentrációjára utal.
Kocsmasportok | Kocsmablog: [1] [2] [3] [4] [5]
Kocsmasportok | Borospince. Napjainkban egyre több ember kedveli a minőségi borok poharazgatását, vagy a "hamvas" fröccs legurítását. Természetesen ehhez mérték kell, és még valami: hangulat. Igazi pince hangulatot tudunk teremteni néhány boros-dugóval.
Alapvető kultúránk része kell legyen a borok megismerése. Ezen belül is elsősorban a magyar borokat illik kóstolgatni, és ez nem bajuszos-gatyás magyarkodás, inkább a bölcs szabály követése: helyit enni, helyit inni mindig a legjobb döntés. Ha az emberiség java részéhez és hozzánk hasonlóan átlagos kóstolási érzékenységgel rendelkezel, nemcsak azt érdemes megfigyelni, amit érzel, hanem kellő kóstolási rutint magadra szedve, tudatosan, logikával kell közelíteni a borkóstoláshoz. A borkóstolás nem feltétlenül egyenlő az ivással, ugyanakkor minden borozásba beépíthető a kóstolás, még akkor is, ha csak egy bort fogyasztunk el. Sőt, érdemes több pohárral is elfogyasztani olyan tételekből, amelyek azt megelőzően kóstolási körülmények között elnyerték a tetszésünket, hogy eldönthessük, jelentősebb mennyiségben fogyasztva is ugyanolyan megnyerőek-e.
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47