Csepel túra bicikli | Veteránkerékpár felújítás
Csepel túra bicikli, kerékpár alkatrész | Kerékpár felújítás
Csepel túra bicikli. Az első csepeli bicikliket 1929-ben állította elő a Weiss Manfréd, miután 1928-ban 25 ezer schillingért megvásárolta a grazi Steyr-Daimler-Puch-művektől a licencet. Tízezer kerékpárt is megvett alkatrész állapotban. Az első kétszázat még Grazban szerelték össze (Csepel felirattal), a többit itthon. Több mint tizenkétezer darabot gyártottak 1929-ben, 1930-ban pedig harmincötezret. Ekkor még csak egyféle típust dobtak piacra, női és férfi változatban, egészen 1932-ig.
Utána azonban különféle márkanevek és változatok sokaságával álltak elő. A háború végéig körülbelül ötszáz kerékpár-elnevezést védjegyeztettek. A legismertebbek ezek közül a Csepel, a Fecske, a Huszár, a Rakéta, a Merkúr, az Anker, a Turán, a Diadal, a Vitéz, az Adria, a Hangya, a Gazda, a Galamb, a Sport, a Csoda, a Mecsek és a Super volt, de létezett még Ballon, Sárkány és Pajtika is. A Fecske pedig országúti versenykerékpár. A Ballon túrabicikli: “tökéletesen megbízható luxusgép”.
Megcsodálhatunk néhány Csodát is: pirosat, kéket, zöldet. Tulajdonképpen fekete volt mindegyik, csak elöl, a címer (pajzs) körül festették a kormánycsövüket pirosra, kékre vagy zöldre. Kormányuk még fafogantyús, fékjük már kontrafék. Nem mindegyiknél volt még általános a kontra, az angol mintára szerelt Superla típus például elöl-hátul abroncsfékes. A biciklik között egy Turán típusú segédmotoros kerékpárt is találunk, a harmincas évektől azt is gyártott a Weiss Manfréd.
Csepel túra bicikli. A háború után az üzem 1949-ig jóvátételre termelt, majd 1950-ben létrejött az önálló Csepel bicikligyár. A termelőkapacitás ekkor már százharmincezer darab körül volt évente. Új típusok jelentek meg: Csepel Túra bicikli, valamint Mátra, Robusta (mind 28-as), Tihany, Karika, Toldi, Budapest (26-osok) és a 24-es Úttörő, melyet még e sorok írójának is volt szerencséje tekerni gyerekkorában. Nyugati exportra más típusok mentek: például a Cantilever, ami itthon szinte ismeretlen volt.
A bicikligyár a hatvanas években összeolvadt a ruhaipari gépgyárral és a varrógépgyárral, s tulajdonképpen ebben a felállásban maradt meg a rendszerváltás hajnaláig, 1988-ig, amikor is az amerikai Schwinn vásárolta meg. A gyár legnépszerűbb terméke talán a hatvanas évek közepén megjelent Camping bicikli volt, ebből egymillió darabot adtak el 2000-ig. Keresettek voltak a Csepel túra bicikli, valamint az SR jelzésű versenybiciklik is, az SR 26 és az SR 27. A nyolcvanas években megjelentek a terméklistán a nyugati minták alapján gyártott BMX-ek és az ATB túrakerékpárok.
A háromnegyed évszázadra visszatekintő csepeli bicikligyártást ma a Schwinn-Csepel folytatja, amely főleg Schwinn fejlesztésű drótszamarakat állít elő, de termékkínálatukban ma is megvan még a Csepel túra bicikli, valamint a Camping modernizált változata.
Csepel túra bicikli. Ezen híres biciklik, egy háború utáni darabját sikerült beszereznem egy (Csepel túra bicikli, eredetileg piros, jelenlegi állapotában csúnyán kézzel feketére festve) női kerékpárt, amit szeretnék felújítani.
Csepel túra bicikli. Ehhez a felújítási munkához kérnék egy kis segítséget. A fenti képen bemutatott (Csepel túra bicikli dekorációs) matricákra lenne szükségem. Ha valakinek megvan az eredeti festés bármilyen számítógépes változata (.jpg .ai stb.) kérem küldje el számomra. Köszönettel.
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47
Túrázás | Fotósvilág
Túrázás, túratárs, túra kereső | Digitális fotózás, digitális fényképezőgép
Túrázás | Fotósvilág. Modern világunkban lényegében mindenki rendelkezik valamilyen fénykép-készítő eszközzel. Legyen az egy mobiltelefon, kompakt vagy komolyabb fényképezőgép. Előbb utóbb odáig is eljutunk, hogy szeretnénk minél jobb fényképeket viszontlátni nyaralásunk, természeti sétáink alatt elkattintott fotóiból. Ilyenkor keresni kezdjük, hogyan képezhetnénk magunkat.
Túrázás | Fotósvilág. A túra egy- vagy többnapos megerőltetőbb kirándulás a természetben, de lehet hosszabb körutazás is, amely folyamán a túrázók sok helyet egymás után végiglátogatnak. Túrázás alatt jellemzően gyalogos túrát értünk, de közkedvelt még a kerékpáros és a vízi túrázás is.
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47