Kulturális Örökség Napjai 2011 | A fotográfia története
Kulturális Örökség Napjai 2011 | Fotókiállítások, fotó művészet, muzeális fotók
Kulturális Örökség Napjai 2011. Nagy örömmel vállaltuk fel azt a feladatot, hogy a fotózás hőskora óta elkészített “kallódó” képeket megmentsük az enyészettől, és azokat közkinccsé tegyük.
Hisszük, hogy a megörökített pillanatokat meg kell becsülni. Napjaink legújabb technikáival újjá varázsolni a felvételeket, és segítségükkel már kezdődhet is az időutazás!
Kulturális Örökség Napjai 2011. A fotográfia története a 19. század elejére nyúlik vissza. A társadalom minden szintjén tömeges igény jelentkezett a valóságot legteljesebben megközelítő ábrázolás rögzítésére. Már nem tartották elsőrendűnek a képek mitológiai és vallásos mondanivalóját. Fontosabbnak tűnt az ábrázolás hogyanja. A feltörekvő polgárság reális életszemlélete a valósághű ábrázolást kívánta meg. Ezt az igényt a fény felhasználásával készülő fényképek teljes mértékben kielégítették. Új formát jelentett az újra felfedezett valóság megmutatásában a korábban megszokott képzőművészeti (festmény, szobor) alkotásokhoz képest. Az új forma egyidejűleg új technológiát is életre hívott. A hagyományos festészetet, szobrászkodást felváltotta a viszonylag rövid idő alatt elsajátítható optikai-vegyészeti eljárás, a fényképészet. Az új technológia kétlépcsős volt, képrögzítésből és képelőhívásból állt.
Sajnos, a legtöbb anyagról amikor a hozzánk-kerül, nem tudjuk meg ki a szerzője. Így vagyunk ezzel a következő sorozatunkkal, mert ezekről is csak azt tudjuk [a negatívok archiválásánál a fényképész feljegyezte], hogy pontosan mikor és milyen fotózási beállításokkal készültek. 1926. július. 19., dél erős napfény, F/9 - 1/100:
Szeretnénk megmutatni azokat a pillanatokat, melyek csak akkor és ott történhettek meg. Az épületek, és kertek, a divat egyedi kölcsönhatásának fénybezárt lenyomatát. Tudjuk, hogy a felvételek nem véletlenül készültek el. Küldetésük van!
Kulturális Örökség Napjai 2011. A fotográfia egy sajátos formanyelv, amelynek elsajátítása révén a szakma művelői képesek képi üzenetek megfogalmazására. A fotográfus tervezőknek tisztában kell lenniük a fotográfiához kapcsolódó különböző értelmezések filozófiai, szociológiai és művészeti aspektusaival egyaránt.
Napjainkban a fényképészet, mint önálló szakma, tulajdonképpen már alig-alig létezik. Ennek oka, a modern digitális rendszerű eszközök (fényképezőgépek, filmfelvevők, fényképezésre alkalmas mobiltelefonok) XX. század végi hihetetlen mértékű és gyorsaságú elterjedése a földtekén. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fényképezés tudománya (beállítás, különleges viszonyok közötti munka stb.) abszolút szükségtelenné vált volna.
Rendkívül fontos, hogy az utókor megismerje ezt az önálló művészeti ágat, amely két évszázadon keresztül kenyeret adott sok-sok embernek a fényképészet szakmája által. A megismerés egyik lehetősége múzeumok létesítése, támogatása, gyűjtemények kiegészítése, rögzítés az interneten minél tágabb körben.
Kulturális Örökség Napjai 2011. Tavalyi kiállításunk képei.
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47
Orchideák a mindennapokra | Orchidea nr.VI
Orchideák, orchidea, virág fotók | Fotóművészet, fotókiállítások
Orchideák a mindennapokra | Virágkiállítás. Csodálatos csokrok, tűzijáték-szerű virágzuhatag, finomság, luxus és egzotikum, manapság leginkább dekorációs célokra használjuk az orchideákat, melyek akár valóságban, akár fényképeken színt csempésznek mindennapi életünkbe.
Orchideák a mindennapokra | Virágkiállítás. Az orchideák már a 18-19. században is elvarázsolták az embereket és nagy népszerűségnek örvendtek Európa-szerte. Akkoriban a nagy európai vezető kertészetek által alkalmazott férfiak, fáradságot és félelmet nem ismerve járták az őserdőket és vadásztak az orchideákra, amit aztán hajórakományként küldtek haza, Angliába. Ezeknek a rendíthetetlen bátorságú embereknek sokat köszönhet jó néhány tudományág, közöttük elsősorban a botanika. Ezzel nagymértékben hozzájárultak a föld flórájának feltérképezéséhez és a több mint 30.000 orchideafaj megismeréséhez, tudományos feldolgozásához.
Orchideák a mindennapokra | Virágkiállítás. Természetesen gyűjtőmunkájuknak árnyoldalai is voltak, gátlástalanul szedték a virágokat, tízezer számra küldték haza őket Európába. A hajók gyakran szenvedtek balesetet, vagy a több hétig tartó út során, a nem megfelelő csomagolás következtében megfagytak az orchideák, a hajón esetleg tűz ütött ki és az egész rakomány megsemmisült. Ilyen esetekben több tízezer orchideatő pusztult el órák alatt. A megsemmisült orchideákat újabbak begyűjtésével pótolták, és így rövid idő alatt egész hegyoldalakat, hatalmas erdőségeket taroltak le, fosztottak ki.
Manapság már csak a természetvédelmi területeken lehet orchideákat találni, és azok is elsősorban a helyi kertészetek által a természetbe visszatelepített orchideafajok. A 19. században okozott károkat most próbálják helyrehozni.
Orchideák a mindennapokra | Virágkiállítás: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]
Everling Csaba | fotográfus
+36 30/952 69 47
One comment-
kepnezo
Felhasználóbarát lenne egy lapozható galéria. Ezt az albumot szívesen végignéztem volna, de rettentően zavaró, hogy vissza kell lépkednem és a számokat sem jegyzem meg. Amúgy minden tetszik, csak bonyolultan érem el a lényeget!
2012. január 6. péntek at 11:59